poniedziałek, 1 maja 2017

POST NR 19

Rok 2016 znacznie różnił się od poprzednich lat, po 6-ciu latach zmagań z PEG'iem, które kosztowały nas (rodzinę) dużo energii i zdrowia mogliśmy rozpocząć rehabilitacje Ani z większym spokojem i nowymi pomysłami.

W 2016 roku skoncentrowaliśmy się na rehabilitacji psycho-ruchowej tj. komunikacja z otoczeniem (mowa, gesty) oraz nauce chodzenia i samodzielności.
Niestety mowa u Ani nie rozwija się w zauważalny sposób, nie obserwujemy nowych zgłosek, sylab ...
Ania rozwija więc komunikację alternatywną - jak nam radzą specjaliści - bo tylko ten sposób daje szansę na jakiekolwiek porozumienie się Ani z otoczeniem, ta alternatywna komunikacja to piktogramy i PCS - Picture Communication Symbols. O tym może później napiszę, a teraz tylko powiem, że dla Ani najlepszy język do nauki to piktogramy na czarnym tle.





Najważniejszą jednak zmianą dla Ani i dla nas jest OREW, Ania od września 2016 uczęszcza do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Jarosławiu na tzw. zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. 







Ania chodzi tam codziennie jednak ze względu na przeziębienia, katary i inne podobne, średnio Ania chodzi tam na 1/2 "etatu", to jest pierwszy rok w grupie i wiadomo - swoje musi odchorować, mamy nadzieję, że w następnym roku będzie bardziej odporna.

Oczywiście staramy się dziecko uodpornić, zahartować, stosujemy bańki próżniowe i dietę wspomagającą pracę i zdrowie jelit, od których zależy odporność organizmu.





W ramach zajęć rewalidacyjno-wychowawczych Ania pracuje w grupie, rozwija się społecznie, ma kontakt z rówieśnikami, co do tej pory było utrudnione bo Ania miała zajęcia domowe ze względu na zdrowie i PEG'a.